Co se změnilo na pracovním trhu v Jihočeském kraji?
V dalším rozhovoru jsme si povídali s naší kolegyní Zuzanou Masopustovou, Managing Partner v GoodCall České Budějovice, která má pod palcem nábor v jižních Čechách. Zuzana se s námi podělila o své dlouholeté zkušenosti v recruitmentu a přiblížila nám, jaké změny za dobu jejího působení v oboru nastaly. Mluvili jsme také o tom, jaké pozice jsou v tomto regionu nejžádanější, jak se vyvíjí trh práce v jižních Čechách a jak spolupracují s klienty při hledání těch správných kandidátů.
Zuzko, v regionu jižních Čech máš velmi bohaté zkušenosti s náborem. Můžeš nám přiblížit, jak dlouho se věnuješ a jak se z tvého pohledu nábor v čase změnil?
V náboru se pohybuju od roku 2008, tedy za chvíli to bude 17 let. Od té doby prošel recruitment určitě zásadními proměnami. Asi tou nejmarkantnější je nástup digitálních technologií a sociálních sítí. Změnil se tedy např. způsob, jakým oslovujeme kandidáty Dříve jsme pracovali především s aktivním trhem kandidátů, což jsou ti, kteří aktivně hledají nové pracovní uplatnění, reagují na uveřejněné pozice, volají sami do agentur apod. Denně jsme museli zpracovávat i desítky reakcí na pozice. Nyní naopak z velké většiny oslovujeme kandidáty, kteří iniciativně novou práci nehledají.
Jsou nějaké další změny, které v tomto oboru pozoruješ?
Určitě, je jich opravdu hodně a toto téma by vydalo na několikahodinové povídání. Např. se spousta pracovních pozic profesionalizovala. Když jsem začínala, určité pozice teprve vznikaly. Pamatuji si, kdy jedna automotive společnost přijala kandidáta, se kterým jsem byla v kontaktu, na pozici Quality Engineera bez předchozí zkušenosti. Hovořil anglicky, měl ekonomické vzdělání a chuť tuto práci dělat. Nebo mě napadají pozice farmaceutických reprezentantů, u kterých někdy stačilo, aby měl vhodný kandidát pouze zdravotní vzdělání a energickou osobnost. S takovýmito profily bychom v dnešní době rozhodně nepochodili. A s tím tedy souvisí i to, že jsou zaměstnavatelé nyní, oproti tehdejší době, o mnoho náročnější. A je to absolutně logické a legitimní, protože již dávno máme na trhu spoustu skvělých profesionálů v oborech, které ale ještě třeba před 20 lety ani neexistovaly.
Jak se vám daří udržovat vysoký standard služeb a spokojenost všech stran?
Kdybych to měla zobecnit, jak na klienty, tak i na kandidáty, tak je to dle mého názoru individuální přístup, spolehlivost a otevřenost. Neslibujeme nesplnitelné, a naopak dbáme na to, aby to, co slíbíme, jsme dodrželi. Je pro nás například velice důležité, aby každý kandidát, který se na nás obrátí, nezůstal bez odezvy. Zrovna tak, pokud potřebuje kdokoliv, i když pro něj nemáme v danou chvíli pracovní uplatnění, pomoci se třeba pouze zorientovat na trhu práce, nebo s napsáním životopisu či tvorbou LinkedIn profilu, rádi a zdarma pomůžeme.
A co se týká klientů?
Je pro nás zásadní naše klienty, tedy společnosti, pro které hledáme vhodné lidi, poznat více do hloubky. Do každé firmy se vždy chceme podívat osobně, poznat její kulturu, navnímat atmosféru i firemní prostředí. Zrovna tak, pakliže pracujeme na konkrétní pozici, nestačí nám zaslat pouze popis pozice, ale chceme se o ní dozvědět co nejvíce. A to např. od důvodu obsazovaní pozice, skladbu oddělení, ve kterém bude daný kandidát v budoucnu působit či osobnost budoucího šéfa, až po počet chodů, který zaměstnavatel nabízí v jeho firemní jídelně. S tou jídelnou si dělám trochu legraci, ale i takto, zdánlivě nedůležitá věc, může pozitivně přispět k naší důvěryhodnosti ze strany oslovovaných kandidátů. Tyto informace a mnoho dalších, které zjistíme, nám umožňují lépe cílit i oslovit kvalitní profily. V konečném důsledku to znamená, že máme více jak 90% úspěšnost v obsazovaní pozic formou executive search. A myslím, že právě toto číslo hraje velkou roli v tom, proč se na nás klienti opakovaně obrací.
Na Google máte skvělé recenze od kandidátů i klientů. Čeho si nejvíce ceníte na jejich zpětné vazbě?
Řekla bych vůbec toho, že nám ji chtějí poskytnout a trávit čas s jejím sepsáním. Pozitivní recenze nám vždy udělá opravdu ohromnou radost, nabije nás novou energií a je vždy povzbuzením pro celý náš tým.
Mnoho lidí si vás spojuje s pojmem headhunting a náborem manažerských pozic, ale vaše portfolio služeb je mnohem širší. Můžeš popsat, jaké náborové služby umíte firmám poskytnout?
Je to tak, naše portfolio je opravdu širší než jen nábor manažerských pozic. Specializujeme se na nábor jakýchkoliv odborných pozic. Jsou to pozice technické, obchodní či ekonomické. Pokud bych měla dát konkrétní příklady, tak se jedná o pozice od výrobních techniků, účetních, obchodních zástupců až po TOP manažerské pozice jako jsou finanční či personální manažeři, manažeři logistiky, obchodu, výroby až po šéfy závodů. Dokážeme ale pomoci i s řadou další služeb jako jsou kvalifikované mzdové průzkumy, či se stále více populárním a klientsky žádaným RPO (Recruitment Process Outsourcing), kdy firma outsourcuje celý nebo část svého náborového procesu. Naše českobudějovická pobočka právě na takovém projektu aktuálně úspěšně, a po pravdě i s velkým nadšením, pracuje.
Jaké konkrétní pozice jste v poslední době úspěšně obsadili pro firmy v regionu?
V nedávné době se nám podařilo obsadit např. Black Belt Engineera, IT Managera, vedoucího údržby, ale i elektronika.
Jaké pozice jsou v jižních Čechách v poslední době nejvíce žádané?
Už minimálně 2 roky jsou extrémně žádaní kandidáti s elektrotechnickým backgroundem. Od klasických elektrotechniků přes PLC programátory až po šéfy elektro výrob. Dále je také velký hlad po profilech techniků BOZP a PO a specialistů na životní prostředí. Takže pokud si budou tento rozhovor číst rodiče, kteří pomáhají svým dětem s výběrem středních a vysokých škol, mohu téměř s jistotou říci, že pokud si váš potomek vybere některý z těchto oborů, najde po ukončení školy dobré uplatnění.
Nedaří se vám nábor ve firmě nebo hledáte práci? Obraťte se přímo na Zuzanu a její kolegyně na: https://goodcall.eu/kontakt/ceske-budejovice
Další zajímavé články
- Hledání práce
3 tipy, jak hledat práci s pomocí umělé inteligence
09. 07. 2024 - Hledání práce
Jak si najít práci hned po škole
03. 07. 2024 - Life in GoodCall
GoodCall zvednul kotvy
20. 11. 2024 - GOOD NEWS
Každý třetí v Česku onemocní rakovinou. GoodCall podpoří projekt, který pomůže onkologickým pacientům při hledání práce
24. 10. 2024 - RPO
Hledáte parťáky do týmu? 3 tipy nejen pro hiring manažery, jak uspět při náboru
23. 10. 2024 - RPO
Měření úspěchu RPO: Kontext interpretace metrik - část 3.
21. 10. 2024 - RPO
Měření úspěchu RPO: Analýza metrik z pohledu klienta – část 2.
14. 10. 2024 - RPO
Měření úspěchu RPO: Jaké metriky nastavit a sledovat - část 1.
04. 10. 2024 - RPO
,,Myslím, že love brand jako takový hraje velmi zásadní roli" říká Dominika Radová, RPO Consultant at GoodCall
07. 08. 2024